Recent Winners of Selected Awards

Please click on the bolded names to read grantees’ personal testimonials about their scholarship experiences!

Justin and a friend hiking in Germany.I spent almost two years in Germany after graduating…and it was maybe the best thing I ever did. It was challenging at times, but meeting those challenges—learning the language, trying to understand the culture—gave me the chance to learn about myself in ways I’m not sure you can any other way. Justin Porter, DAAD Grant

Astronaut Scholarship

  • Elizabeth Hedrick (2022)
  • Ellie Rose Mattoon (2022)
  • Chelsey Chen (2021)
  • Angela Zhu (2020)
  • Kathy Le (2019)
  • Vinay Ayyappan (2018 & 2019)
  • Melissa Mai (2018)
  • Alfred Chin (2017)

Beinecke Scholarship

  • Patrick Kennedy (2007)
  • Katherine L. McDonough (2005)

Boren Scholarship

Churchill Scholarship

DAAD Research Grants and Study Scholarships

  • Yunqi Tian (2022-23)
  • Sabrina Axster (2020-2021)
  • Yesse Kim (2018–2019)
  • Anton Kabeshkin (2017–2018)
  • Ryan Cotterell (2015–2016)
  • John Hoffmann (2015–2016)
  • Dakota DeVos (2014–2015)
  • Erik Schmalbach (2014–2015)
  • Cecilia Sebastian (2013–2014)
  • Ben Swartz (2013–2014)
  • Justin Porter (2012–2013)
  • Hannah Froele (2011–2012)
  • Federica Genovese (2011–2012)
  • Aliyah Saunders (2011–2012)
  • Adam Bisno (2010–2011)
  • Jessica Tong (2010–2011)
  • Britni Crocker (2009–2010)

Emerson National Hunger Fellows Program

  • Tazkia Shah (2021-2022)
  • Olivia Chan (2020-2021)
  • Ally Hardebeck (2020-2021)
  • Courtney Colwell (2018–2019)

Ford Foundation Predoctoral Fellowship

  • Travis Brady (2021)
  • Deja Knight (2021)
  • Natalie Shay Joe (2018)
  • Blair Sorenson (2018)
  • Elizabeth Jordan Davies (2017)
  • Ashley Nicole Stewart (2017)
  • Olutobi Ajala (2013)
  • Guy Geyer Marcus (2013)
  • Jessica Tilghman (2012)

Fulbright Study/Research Grant

  • Lahin Amlani (2022-23, Medical Sciences, Malawi)
  • Halle Cathey (2022-23, Public Health/Graduate Degree Award, Mexico)
  • Eduardo da Costa (2022-23, Medical Sciences, Brazil)
  • William Edmonds (2022-23, Political Science, European Union Schuman Award)
  • Marlis Hinckley (2022-23, History, Mexico)
  • Autumn Hughes (2022-23, Biomedical Engineering, Germany)
  • Alim Leung (2022-23, Public Health, South Africa)
  • Holly Nelson (2022-23, Musical Instrument Training – Violin, Argentina)
  • Andrea Newman-Rivera (2022-23, Public Health, Honduras)
  • Laura-Marie Peeples (2022-23, Public Health, Dominican Republic)
  • Neetika Rastogi (2022-23, Neuroscience/University of Helsinki Graduate Award, Finland)
  • Kaitlin Stouffer (2022-23, Mathematics, France)
  • Anna Wherry (2022-23, Anthropology, Colombia)
  • Sydnee Wong (2022-23, Chemistry, Spain)
  • Khaled Aboumerhi (2021-22, Engineering, Switzerland)
  • Marios Falaris (2021-22, Anthropology, India)
  • Alexandra Lombardo (2021-22, Public Health/National Taiwan University Award in Global Health, Taiwan)
  • Lea Marineau (2021-22, Public Health, South Africa)
  • Matthew Pellegrino (2021-22, Music Composition, South Korea)
  • Ronan Perry (2021-22, Mathematics, Germany)
  • Lauren Sloat (2021-22, Biology, Germany)
  • Salma Tayel (2021-22, Public Health, Egypt)
  • Liam Wall (2021-22, Business/Binational Internship Program, Mexico)
  • Karissa Avignon (2020-2021, Public Health, Canada)
  • Kiana Boroumand (2020-2021, Social Sciences/University of Bristol Award, UK)
  • Kristin Brig (2020-2021, History, South Africa)
  • Eillen Martinez (2020-2021, Creative Writing, Colombia)
  • Holly Nishimura (2020-2021, Public Health/Fulbright-Fogarty Award, Uganda)
  • Kenneth Valles (2020-2021, Public Health, Sweden)
  • Ronald Wang (2020-2021, Neuroscience, Poland)
  • Anna Weerasinghe (2020-2021, History, India)
  • Ayesha Durrani (2019-2020, Interdisciplinary Studies/University of Sussex Award, UK)
  • Marios Falaris (2019-2020, Anthropology, India)
  • David Hamburger (2019-2020, Law, Netherlands)
  • Thera Naiman (2019-2020, History, France)
  • Yasmin Ogale (2019-2020, Public Health/Fulbright-Fogarty Award, Uganda)
  • Aine O’Sullivan (2019-2020, Engineering, Switzerland)
  • Aisvarya Panakam (2019-2020, Medical Sciences, Spain)
  • Thaara Shankar (2019-2020, Art and Architectural History, India)
  • Lidya Tadesse (2019-2020, Public Health, Switzerland)
  • Neha Thomas (2019-2020, Engineering, Germany)
  • Himanshu Dashora (2018-2019, Medical Sciences, India)
  • Callie Deng (2018-2019, Medical Sciences, Norway)
  • Anna Hasche-Kluender (2018-2019, Medical Sciences, Germany)
  • Alexander Kossak (2018-2019, Physics, Germany)
  • Katherine Lewis (2018-2019, Creative Writing, South Korea)
  • Shivani Mehta (2018-2019, Public Health, India)
  • Diana Rayes (2018-2019, Public Health, Germany)
  • Tomasz Robak (2018-2019, Piano, Poland)
  • Arunima Vijay (2018-2019, Linguistics, Norway)
  • Carolyn Xue (2018-2019, Biology, Rwanda)
  • Rebecca Anderson (2017–2018, Korean Studies Graduate Degree Grant, South Korea)
  • Ashley Ezema (2017–2018, Public Health, Canada)
  • Komal Kumar (2017–2018, Public Health, South Africa)
  • Savannah Karmen-Tuohy (2017–2018, Medical Sciences, Malawi)
  • Jeremy McGale (2017–2018, Chemistry, Germany)
  • Rocio Oliva (2017–2018, Art History, Peru)

*Previous years’ results available on the Fulbright website.

Fulbright English Teaching Assistantship

  • Isabel Adler (2022-23, Spain)
  • Julia Colen (2022-23, Taiwan)
  • Joshua Lee (2022-23, South Korea)
  • Andres Pasuizaca (2022-23, Taiwan)
  • Sydney Taylor (2022-23, Saudi Arabia)
  • Amanda Yuen (2022-23, Taiwan)
  • Katherine Hu (2021-22, Spain)
  • Sarika Mullapudi (2021-22, Spain)
  • Kevin Sompel (2021-22, Poland)
  • Ivy Wang (2021-22, South Korea)
  • Angela Xu (2021-22, Taiwan)
  • Angel Zhao (2021-22, Taiwan)
  • Julia Dickson (2020-2021, Kyrgyzstan)
  • Jiang Jingzhao (2020-2021, Netherlands)
  • Emily Luo (2020-2021, Taiwan)
  • Frances Rooney (2020-2021, Spain)
  • Sumeet Sidhu (2020-2021, Poland)
  • Shawn Singh (2020-2021, Uzbekistan)
  • Julia Wargo (2020-2021, South Korea)
  • Nathan Wertheimer (2020-2021, Malaysia)
  • Bethany York (2020-2021, Lithuania)
  • Elysia Chou (2019-2020, South Korea)
  • Colin Friedman (2019-2020, Malaysia)
  • Amanda Jan (2019-2020, Taiwan)
  • Kain Kim (2019-2020, Macedonia)
  • Jacquie Lapple (2019-2020, South Korea)
  • Kush Mansuria (2019-2020, Indonesia)
  • Daniel March (2019-2020, Taiwan)
  • Lindsay Martin (2019-2020, Taiwan)
  • Daniel Parra (2019-2020, Mexico)
  • Maddlyn Sivilli (2019-2020, Spain)
  • Cole Stalter (2019-2020, Malaysia)
  • Karla Bachiller (2018-2019, Malaysia)
  • Michael Broida (2018-2019, Portugal)
  • Elisabeth Fassas (2018-2019, Taiwan)
  • Mallika Iyer (2018-2019, Mongolia)
  • William Theodorou (2018-2019, Bulgaria)
  • Sarah Watson (2018-2019, Malaysia)
  • Ben Davidson (2017–2018, Spain)
  • Sam Hasty (2017–2018, Poland)
  • Chris Hinds (2017–2018, Taiwan)
  • Rachel Kassler (2017–2018, Malaysia)
  • Anne Kuhnen (2017–2018, Netherlands)
  • John Schwarz (2017–2018, Germany)
  • Saraniya Tharmarajah (2017–2018, India)
  • Tiffaney Tran (2017–2018, Taiwan)
  • Zach Winters (2017–2018, South Korea)

* Previous years’ results available on the Fulbright website.

Gates Cambridge Scholarship

  • Nisita Dutta (2022)
  • Kevin Fan Hsu (2022)
  • Hallie Gaitsch (2021)
  • Shubhayu Bhattacharyay (2020)
  • Yuru Huang (2020)
  • Thai-Catherine Matthews (2020)
  • Samuel Kebede (2018)
  • Akhila Denduluri (2017)
  • Katherine Robinson (2017)
  • Alex Kong (2016)
  • Stephen Filippone (2014)
  • Alessandra Colaianni (2013)
  • Ian Hsu (2012)
  • Jacob Cox (2011)
  • Jennifer Grayson (2011)
  • Pongsiri Vorapongse (2011)
  • Trevor Ellison (2010)
  • Elizabeth Dzeng (2007)
  • Byung Yoon (2007)
  • Seth Daniel Goldstein (2004)
  • Thomas Johnson (2006)
  • Lauren Zeitels (2006)

Goldwater Scholarship

  • Christopher Anchan (2022-23)
  • Sai Chandan Reddy (2022-23)
  • Sarah Syed (2022-23)
  • Bruce Enzmann (2021-2022)
  • Min Jae Kim (2021-2022)
  • Shiker Nair (2021-2022)
  • Aaditya Rau (2021-2022)
  • Jialiu Liang (2020-2021)
  • Lauren Sloat (2020-2021)
  • Turner Woody (2020-2021)
  • Vinay Ayyappan (2019-2020)
  • Julia Costacurta (2019-2020)
  • Kathy Le (2019-2020)
  • Alaleh Azhir (2018-2019)
  • Aditya Mohan (2018-2019)
  • Rohan Panaparambil (2018-2019), honorable mention
  • Wenzer Qin (2018-2019)
  • Alfred Chin (2017–2018)
  • Darius Mostaghimi (2017–2018), honorable mention
  • Duy Phan (2017–2018)
  • Fernando Vicente (2017–2018)
  • Vikas Daggubati (2016–2017)
  • Felipe d’Andrea (2016–2017), honorable mention
  • Nicole Michelson (2016–2017)
  • Miguel Sobral (2016–2017)
  • Quenton Bubb (2015–2016), honorable mention
  • Nicole Michelson (2015–2016), honorable mention
  • Andrew Griswold (2014–2015)
  • Ivan Andreevich Kuznetsov (2014–2016)
  • Jorge Aurelio Menendez (2014–2015)
  • Ryan Barlow Patterson (2014–2015)
  • Stephen Filippone (2013–2014)
  • Peter Kalugin (2013–2015)
  • Sandya Subramanian (2013–2015)
  • Zainab Doctor (2012–2013)
  • Tiras Lin (2012–2013), honorable mention
  • Adam Weiner (2012–2013)
  • Lichy Han (2011–2012)
  • Hannah Joo (2011–2012)
  • Chung-ha Oh Davis (2010–2011), honorable mention
  • Justin David Silverman (2010–2011)

Hertz Fellowship

  • Katherine Xiang (2020)
  • Melissa Mai (2019)

Knight-Hennessy Scholarship

  • Nikhil Gupta (2022)
  • Katherine Hu (2022)
  • Neil Rens (2020)

Luce Scholars Program

  • Nihaal Rahman (2021-2022)
  • Maya Foster (2020–2021)
  • Seheri Swint (2018–2019)
  • Ted Alcorn (2010–2011)
  • Wen-Chih Yu (2007–2008)
  • Ravi Kavasery (2003–2004)

Marshall Scholarship

  • Chloe Pacyna (2019)
  • Jeremy Ratcliff (2019)
  • Quenton Bubb (2016)
  • Anu Ramachandran (2016)
  • Anna Wherry (2014)
  • Nabiha Syed (2010)
  • Rishi Mederatta (2009)
  • Kurt Herzer (2009)
  • Hari Prabhakar (2007)
  • Sondra Hellstrom (2004)
  • Daniel Davies (2004)
  • Lionel Foster (2002)

Mitchell Scholarship

NIH Undergraduate Scholarship

  • George Mwinnyaa (2016)
  • Duy Phan (2016)
  • Amalia Londono Tobon (2010)

Rhodes Scholarship

  • Vijay Ramasamy (2021)
  • Alaleh Azhir (2019)
  • Nicole Mihelson (2017)
  • Peter Kalugin (2015)
  • Eleanor Gardner (2012)
  • Wen Shi (2003)
  • Wes Moore (2000)

Schwarzman Scholars Program

  • Mikaela Yuchen Wang (2021)
  • Jenna Wichterman (2020)
  • Yida Xiao (2020)
  • Trevor Wrobleski (2017)
  • Oladotun Opasina (2016)

Soros Fellowship for New Americans

  • Quenton Bubb (2022)
  • Zubia Hasan (2022)
  • Alexander Pisera (2022)
  • Alaleh Azhir (2021)
  • Justin Lee (2020)
  • Eric Song (2020)
  • Chung-ha Davis (2018)
  • Ivan Kuznetsov (2017)
  • Sahar Soleimani (2015)
  • Salmah Y Rizvi (2014)
  • Kevin Shenderov (2014)
  • Mariam Fofana (2013)
  • Saami Khalifian (2012)
  • Brian Goh (2011)
  • Amit Jain (2010)
  • Bowen Jiang (2010)
  • Risheng Xu (2009)
  • Carolina Montano (2008)
  • Gabriel Brat (2006)
  • Shantanu Nundy (2006)

Truman Scholarship

Udall Scholarship